شنبه, 2 خرداد 1394          

توسعه فن آوری اطلاعات و ارتباطات

فناوري اطلاعات و ارتباطات:

شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران با تكيه بر بيش از 80 سال تجربه و پشتوانه هاي علمي و فني خويش در سال هاي اخير گام هاي بلندي در جهت دستيابي به دانش و فناوري روز و استفاده از سيستم­هاي جديد نرم افزاري و اتوماسيون فعاليت­هاي خود برداشته است كه بخشي از آنها عبارتند از:

 

سامانه هوشمند سوخت:

 سامانة هوشمند سوخت يكي از بزرگترين و نادرترين پروژه­هاي IT در سطح جهان است كه در سال­هاي اخير توسط اين شركت سرمايه گذاري و راه اندازي شده است . اين سامانه با راه اندازي مركز دادة جديد در سال 89 به دست متخصصان داخلي در حال حاضر با بيش از 22ميليون مشترك ، اطلاعات سوختگيري خودروها را در 3030 جايگاه عرضة فرآورده هاي نفتي از تمام نقاط كشور به صورت مكانيزه جمع آوري و به منظور پردازش و تهية گزارش هاي تحليلي و آماري به اين مركز داده منتقل مي­نمايد. در اين سامانه بيش از 1200 دفتر خدمات پشتيباني كارت هوشمند سوخت وظيفة خدمت رساني به مشتركين را برعهده دارند.

اجراي سامانه هوشمند سوخت در سال هاي اخير علاوه بر كنترل رشد مصرف فرآورده­هاي نفتي ، كاهش مصرف بنزين و نفت گاز را در پي داشته است ، به طوري كه تا كنون ميليارد ها دلار از بابت كاهش واردات بنزين و نفت گاز صرفه جويي ارزي در برداشته است.

 

   

 

 
         
 

اجراي طرح پايلوت تخصيص سوخت بر اساس پيمايش به خودرو هاي گازوئيل سوز:

با توجه به اهميت نظارت بر مصرف نفت گاز و ضرورت تامين سوخت مورد نياز خودروهاي نفت گاز سوز كه سهم عمده اي در حمل و نقل كالا و مسافر برعهده دارند، طرح محاسبة مصرف سوخت براساس كاركرد، توسط شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران به اجرا درآمده است.

در اين طرح با استفاده از سيستم نصب شده در درون خودرو ميزان مصرف سوخت خودرو بر اساس حركت در سطوح مختلف شيب دار، توقف هاي طولاني با موتور روشن و تغييرات سرعت خودرو به صورت هوشمند محاسبه مي گردد.
با اجراي اين طرح، خودروهاي نفت­گاز­سوزي كه براي سوختگيري وارد جايگاه مي شوند، اطلاعات مصرف سوخت و اطلاعات خودرو و كارت هوشمند سوخت آنها به سرور جايگاه منتقل مي شود. با ورود كارت سوخت به کارتخوان (
pos ) ، صحت كارت وارد شده كنترل و در صورت تعلق كارت به خودروي وارد شده، ميزان مصرف دورة قبل در كارت نوشته شده و شارژ كارت برمبناي آن انجام مي شود و راننده مي تواند سوخت مورد نياز خود را تا سقف اعلام شده دريافت نمايد.

اين طرح كه به صورت آزمايشي بر روي 1000 دستگاه خودرو با موفقيت به اجرا گذاشته شده است براي ساير سازمان ها و مراكز دولتي و خصوصي مي تواند قابل استفاده باشد.
   

 

 
         
 

سامانه کارت هوشمند سوخت مصارف غیر حمل و نقل :

این سامانه با هدف مدیریت عرضه فرآورده­های نفتی در بخش­هاي کشاورزی، صنعتی، خانگی، صیادی و سفاری طراحی شده است و در آینده نزدیک راه اندازی خواهد شد.

اهداف:

ü امكان اعمال انواع سيستم‌هاي كنترلي بر روي فرآيندهای شناسایی، تعیین سهمیه و تحویل فرآورده به مصرف کنندگان جزء.

ü امكان ارائه‌ خدمات به صورت يكپارچه از طريق ابزار كارت، نظير خدمات شارژ سهمیه، پرداخت الکترونیک بهاي سوخت و فروش اینترنتی.

ü امكان گروه‌بندي مشتريان و كاربران كارت و ارائه‌ انواع خدمات به هر يك از آنان.

ü امکان مدیریت مالی و پشتیبانی مجاری عرضه و فروشندگی ها و مدیریت سهمیه آنها.

ü انجام ارزيابي، برنامه­ريزي و مديريت در جهت ارتقاء فرآيند توزیع و كاهش هزينه­ها.

ü افزایش نظارت و کنترل مصرف سوخت و کاهش امکان قاچاق فرآورده های نفتی.

ü امكان برقراري ارتباط اين سامانه با سامانه هاي فروش اينترنتي و تجارت آسان.

       
         
 

سامانه فروش اینترنتی سوخت (http://sell.niopdc.ir ):

اين سامانه كه با استفاده از خدمات بانك هاي كشور از دي ماه سال 1387 آغاز به كار كرده است، عــلاوه بر تسهيل خـريد فرآورده­هاي نفتي براي مشتريان و کاهش هزاران سفر درون و برون شهري از گردش نقدي ميلياردها تومان پول در كشور جلوگيري مي­نمايد. دسترسي سريع، صرفه جوئي در مصرف سوخت، امكان كنترل 24ساعته و تسهيل ارائه خدمات به ساير بخش­ها از مزاياي اين سامانه است .

       
         
 

سامانه تجارت آسان www.tejaratasan.ir) ):

اين سامانه از سه بخش:

1- فرم الف

2 - نفت سفيد

3- شناسايي مصرف كنندگان جزء

تشكيل شده است.

1. سامانة فرم الف

اين سامانه كه از شهريور ماه سال 1388 آغاز به كار كرده است ، كلية مراحل درخواست فرآورده هاي نفتي وتاييدآن توسط شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران و سایر سازمان هاي ذیربط را تحت پوشش قرار می دهد. اين سامانه علاوه بر تسهيل امور اداري از سفرهاي درون شهري و برون شهري جلوگيري نموده و باعث كاهش هزينه هاي ملزومات اداري نيز مي گردد .و تاكنون حدود 1.5 ميليون كاربر با حدود 3،000،000 درخواست در آن ثبت نام نموده اند. تكريم ارباب رجوع با عدم مراجعه حضوري، كاهش ترافيك و مصرف سوخت، دسترسي آني به آمار و اطلاعات و نظارت مستقيم بر فعاليت ها از مزاياي اين سامانه است.

2. سامانة نفت سفيد

اين سامانه، از آذر ماه سال 1389 با شناسايي خانوارها با استفاده از بانك داده مركز آمار، جهت توزيع سهمية نفت سفيد خانوار به صورت الكترونيكي وبه صورت كنترل شده و يكنواخت در سراسر كشور آغاز به كار كرده است. و تاكنون بيش از 4،000،000 مشتري دراين سامانه ثبت نام نموده اند.

3. سامانة شناسايي مصرف كنندگان جزء

اين سامانه جهت شناسايي ماشين آلات و كاربرها به صورت ريزشده دركل كشور و جلوگيري از دريافت تكراري سوخت به تازگي راه اندازي شده است.

       
         
 

سيستم هاي اتوماتيك اندازه­گيري مخازن:

به منظور كنترل مكانيزة فرآيند ذخيره سازي، اجراي پروژة Tank Inventory موسوم به LG/TGاز سال 1385 آغاز شده است. با تجهيز تمامي مخازن انبارهاي نفت شركت به ادوات اندازه گيري اتوماتيك، موجودي مخازن و كميت­هاي سطح، دما و چگا لي فرآورده توسط تجهيزات مذكور اندازه گيري مي شود.

سيستم مكانيزة انبارهاي نفت:

اين سيستم كل فرآيند و عمليات انبارها شامل: رسيد ، ارسال وكنترل موجودي فرآورده هاي نفتي انبارهاي نفت را در بر مي گيرد.

سيستم­هاي WGS ، GPS ، MF ، TA ، ACC و سامانه­هاي اينترنتي پرداخت كرايه حمل و نقل چهار مواد، كرايه شركت­هاي حمل و نقل ريلي و كرايه حمل گاز مايع از ديگر سيستم­هاي مكانيزه­اي است كه در شركت ملي پخش فرآورده­هاي نفتي ايران در حال بهره­برداري مي­باشد.
   

 

 
         

.: کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران می باشد. 1393-1386:.
V3.9.8.6