عنوان : بودجه 8 میلیارد دلاری برای واردات بنزین و گازوییل تا پایان سال
تاريخ :
 ۱۳۸۷/۰۳/۰۶ 
ساعت : ۱۵:۱۹:۲۳

مدیر تامین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: با احتساب نرخ‌های بین‌المللی بودجه مورد نیاز برای واردات بنزین موتور و نفت گاز در سال جاری حداقل 8 میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

مهندس فرید عامری در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: میانگین واردات بنزین سال گذشته 19 میلیون لیتر در روز بوده که پیش‌بینی می‌کنیم در سال جاری به 18 میلیون و 500 هزار لیتر در روز برسد.

وی افزود: همچنین در سال گذشته روزانه 8 میلیون لیتر نفت گاز وارد کردیم که این میزان در سال جاری با توجه به افزایش مصرف در بخش‌های عمرانی، همچنین کسری موازنه تولید و مصرف گاز طبیعی در فصل زمستان به 17 میلیون لیتر در روز می‌رسد.

عامری با بیان این که متوسط مصرف بنزین کشور در سال جاری 64 میلیون لیتر در روز خواهد بود، یادآوری کرد: روند مصرف بنزین در سال جاری نسبت به اواخر سال گذشته روزانه 4 میلیون لیتر رشد داشته است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان مرداد ماه با انجام سفرهای تابستانی همچنان افزایش و از دهه دوم شهریور با شروع ماه رمضان کاهش یابد.

وی با اشاره به صرفه‌جویی روزانه 20 میلیون لیتر بنزین پس از اعمال طرح سهمیه‌بندی تاکید کرد: میزان فروش بنزین در سال گذشته پیش از اعمال طرح سهمیه‌بندی 78 میلیون لیتر در روز بوده که پس از آن به 59 میلیون و 800 هزار لیتر رسیده است؛ بنابر این متوسط فروش بنزین در سال گذشته 64 میلیون و 500 هزار لیتر بوده که اگر سهمیه‌بندی اجرا نمی‌شد، به 80 میلیون لیتر در روز می‌رسید.

مدیر تامین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در باره میزان فروش و مصرف نفت‌گاز نیز یادآور شد: متوسط فروش این فرآورده در سال گذشته 89 میلیون و 500 هزار لیتر بوده است که نسبت به سال 85 نزدیک به 3 میلیون لیتر در روز افزایش داشته است.

به گفته او قرار است با اجرای طرح کارت هوشمند سوخت خودروهای گازوییلی (دیزلی) عرضه نفت گاز در کشور مدیریت ‌شود و چون کارتی شدن فرآیند سوخت‌گیری گازوییل به معنای سهمیه‌بندی آن نیست، بنابر این انتظار کاهش مصرف آن را در سال جاری نداریم.

وی میزان یارانه اعطا شده در بخش عرضه فرآورده‌های نفتی در سال‌های اخیر را 45 میلیارد دلار برشمرد و افزود: این یارانه بابت مصرف همه فرآورده‌های نفتی اعم از نفت‌گاز، نفت‌کوره، نفت‌سفید و بنزین به جز گاز طبیعی بوده است.

عامری گفت: رکورد فروش فرآورده‌های نفتی با متوسط 270 میلیون لیتر در روز در بهمن ماه سال گذشته شکسته شد که این میزان شامل روزانه 42 میلیون و 300 هزار لیتر نفت سفید و 137میلیون لیتر نفت گاز در روز است.

وی یادآور شد: با قطع واردات گاز در دی ‌ماه سال گذشته، این شرکت با توزیع 88 میلیون لیتر نفت سفید، 11 هزار تن گازمایع و 140 میلیون لیتر نفت گاز به تامین سوخت مورد نیاز خانوارهای مصرف ‌کننده گاز طبیعی اقدام کرده است.

 بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 
.: کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران می باشد. 1394-1386:.
V3.9.8.6